#KOGUMISPÄEVIK

2019. aasta tuli nii suure hooga, et kui tööl ei peaks pidevalt kuupäevi kirjutama, siis ei saaks arugi, et aastaarv vahetunud on. See aasta on alanud väga erilise elumuutusega - haha jah, arvasite ära - ma räägin RAHAST!

Selle aasta hitiks on kindlasti üks suur säästime ja raha kogumine. Pole vist blogi, mis rahast ei kihaks? Ega meie pere ei saa teistele alla jääda ning otsustasime (tegelikult mina otsustasin), et peame korralikult ja väga sügavuti oma raha-asjad üle vaatama, et need kontrolli alla saada. Olenemata vanusest (kas oled noor või vanem), on vaja alati kindlat seljatagust. Kui mõni kuu me elasime palgapäevast palgapäevani ja mõne kuu lõpuks oli arvel vaid paar eurot, siis tundsin, et enam nii edasi elada ei saa. Seega, tegime oma elus kindla kannapöörde. 

Miks ma selle otsuse tegin?

Iga kuu oli mu "missiooniks" raha hävitamine ja iga kuu ma "üritasin" seda teha kiiremini, kui see sinna üldse tekkida jõudis. Mul on nii piinlik siin summasid avaldada, aga te ei taha teada, kui palju raha kulus väljas söömise peale. Oli kuid, kui seda kulus rohkem väljas söömise (kohvikud, restoranid, tellitoit, wolt) peale, kui toidupoes käies. Mis omakorda hakkas mõjuma tervisele, üldisele heaolule ja tujudele. Kui jätta toit kõrvale, siis teine raharöövel oli impulss ostud - allahinnatud Iittala nõud, armsad linad ja froteerätikud Hemtexis ja H&M-is, kõiksugu odavat IKEA, JYSKi kodusisustust. Hallooo? Kosmos kutsub! Mul ju pole kõiki neid asju vaja ning veelgi enam, siiamaani on kapis nõusid, mida ma pole kordagi kasutanud. Ja *trummipõrin* viimane kõige magusam kulukoht - JÄRELMAKSUD! Nii kui üks järelmaks lõppes, võtsime uue. Teleka saime maksud, kui juba tahtsime uusi jalgrattaid, diivan sai makstud, kui uus telefon helendas silme ees. Kui see kõik lühidalt kokku võtta, siis süüdi pole tarbimisühiskond, vaid iseenda suutmatus seda jama filtreerida. Samuti ka tobe eestlaslik kadedus, mis "ei luba" kasutada odavamat telefoni, millel on absoluutselt samad funktsioonid, mis sõbrannal. 

Nagu ma enne mainisin, siis inimesel on vaja kindlat seljatagust. Elu on õpetanud, et iga kuu võib tulla mõni suurem ootamatus, mis jalad värisema paneb. Kuid kõigeks peab valmis olema!

Näide 1: mul on kodus 12-aastane taks, kellel on kaks tõsisemat haigust - diski prolaps ja stomatiit. Vahepeal oli meil EMÜ Väikeloomakliiniku kuldkliendi tunne - iga kuu jätsime sinna 50-700 eurot (mõni kuu isegi rohkem). Seega, mida vanemaks mu koer saab, seda rohkem ma pean temasse investeerima - igapäevased ravimid, kvaliteetne ja vanusele vastav toit (konservid ja krõbinad), ootamatud külastused loomakliinikus (kiire abi saamiseks on visiit kallim) jms.

Näide 2: vana auto ≠ odav auto. Seda teemat ei tasu isegi pikemalt lahti seletada.

Täiskasvanu elu pole lihtne, seda ei ole võimalik õppida raamatust (nagu ka lapsevanemaks olemist), mistõttu tuleb kõik omal nahal läbi proovida. Esmalt liitusin facebookis #kogumispäevikuga, kus ma küll aktiivne (st. ei kirjuta postitusi ega kommenteeri neid) liige pole, kuid mõnda postitust vilksamini loen ja mõnest usinast kogujast eeskuju võtan. Teiseks, väga aktiivne liige olen nüüdsest oma kodupangas. Tegelikkuses pole mul vaja ühtegi excelit, kuhu numbreid sisse toksida - Swedbank teeb seda kõike minu eest! Ma tean senditäpsusega, kui palju ja kuhu mu raha kulub. Isegi kui mul peaks sularaha tekkima, panen selle kohe arvele, et arvepidamine sassi ei läheks. Kolmandaks ja kõige raskemaks osaks kujunes harjumustega ja kiusatustega võitlemine. 


Kui tahad teada, kuidas ma iga kuu raha säästma hakkan, siis hoia mu #kogumispäeviku postitustel silma peal :)!
Share:

1 kommentaar :

  1. Väga huvitav lugemine :) Kirjuta rohkem, ootan alati mis kirja pannud oled.

    Ma soovitan ikka seda kogumiskontot kuhu iga kuu raha kannad ja mis kogub intressi (eriti veel kui nt aastaks lukku panna, et ei saa sealt midagi võtta). Me tegime lausa 2 tükki - üks kuhu kogud enda sääste ja teine mis on ühine konto kuhu lähevad "pere säästud." Kui kohe pärast palgapäeva sinna raha ära kanda siis on silma alt ära ja ei anna üldse tunda, et on mingi raha "puudu".
    Teine kogumisnipp mis aitab toidu pealt kokku hoida on ainult 1x nädalas toidupoes käimine. On toidu kulutused kõvasti alla viinud.
    Aa ja kolmas (haha sorri) mis aitab, on see kui teha "challenge" - nt teed nädalas tarbimisvaba päeva, kus üldse raha ei kasuta, või nt leiad mingi tegevuse nädalavahetuseks mis on tasuta.

    VastaKustuta

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes