#KOGUMISPÄEVIK | LIFE-HACK'ID

Mis on säästmine õigete life-hack võtetega? Kindlasti on paljud hackijad pead murdnud, kuidas ja millest ja millega ja kellega säästma hakata. Ilma pikema jututa tooksin välja just need nipid, mis aitavad minu perel raha säästa. Samuti aitavad need ka tasahaaval alustada. Mainin kohe alguses ära, et teekond ei saa olema lihtne! Kui rahakotis puhub tuul, siis tuleb kõvasti järele mõelda, kas geelküüned ja kunstripsmed, Guess ja Hilfiger, igakuine piiramatus mahus internet ning Netflix on ellu jäämiseks vajalikud… Ma ei saa öelda, et tee nii ja säästad aastas 10k, vaid elama peab targalt!


1. Korista ja sorteeri kõik oma köögi-, suuretoa-, magamistoa-, panipaiga kapid ning sahtlid! Kui Sul on suur majapidamine, siis alusta kõigepealt ühe toaga. Palju lihtsam on hoomata ühte konkreetset tuba, kui teha seda kümnes kohas korraga. Enne koristamist tekita enda jaoks kolm hunnikut: 1) vajalikud asjad 2) prügi 3) müük/annetus/taaskasutus. Igaüks teab, mis on tema jaoks vajalik, kuid (!!!) kui sa ei ole ühte asja üle aasta kasutanud, siis suure täenäosusega sa ei kasuta seda ka järgmisel aastal. Eriti kriitiline ole riidekapi koristamisel! Samas ole tähelepanelik ning konkreetne, ära anna oma soovidele järele ning vabane ebavajalikest asjadest. Sa tänad ennast pärast koristust, kui kodu on puhas, kapiuksed püsivas ees ning ükski sahtel ei plahvata.

2. Pane kolmandast hunnikust asjad müüki, vii taaskasutusse või anneta vastavatesse kohtadesse (Tallinnas ja Tartus). Müüki pane ainult need asjad, mis on terved ja teevad teise inimese õnnelikuks! Katkise lukuga jopet ei taha keegi osta. Näiteks on Tartus võimalik riideid viia Mecca Komisjonikauplusesse, kuid usun, et sarnaseid kohti on rohkemgi veel. Müügist saadud tulu pane kohe kõrvale! Samas alati ei pea asju “tasuta” taaskasutusse viima. Facebookis on palju gruppe (nt. Taaskasutus Tartus), kus on võimalik kasutuna seisvad asjad, mingi muu toote vastu välja vahetada. Teatud gruppides ei ole võimalik vastusooviks raha küsida, kuid toidu vastu pole ju keegi. Näiteks kogunes mul kapikoristusest üle väga palju riideid, nõusid ning isegi tehnikat ning nende eest küsisin vastu kohvi, pesukapsleid ja puuvilju. Minu arust ideaalne võimalus vähendada kulusid toidu pealt!

3. Tee puhtaks külmkapp ja sügavkülm! Kes meist ei ostaks poest soodukaga konserve ja/või kuivaineid? Kuid mingil hetkel on neid kappi kogunenud omajagu! Vahest leiab sügavkülmast marju ja toormoose, mis on aastast 2016! Selle asemel, et iga nädal pead vaevata nädalamenüüga, vaata oma kappi ning mõtle välja just neid retsepte, kus saad olemasolevaid produkte ära kasutada!

4. Käi poes ÜKS kord nädalas, mis omakorda eeldab nädalamenüü koostamist! Isiklikult arvan, et see on kõige raskem osa, sest päris tihti tuleb õhtul kohukese isu või tahaks just reede õhtul veidi nosimist filmi kõrvale. Pane tähele! Üks kord nädalas poes käies jäävad ostmata ebavajalikud ostud, mis tihtipeale on just kommid, kohukesed või muud näksid. Väga oluline on mitte järele anda, päris tihti on juhtunud olukordi, kui reede õhtuks on külmkapp “tühi”. Vana mina oleks tellitoit.ee lahti teinud ja meelepärase õhtusöögi sealt tellinud. Uus mina nuputab välja põnevaid retsepte konservubadest, lasanjeplaatitest ning vanaisa letšost! Kui on võimalik, siis kasuta e-poodi toidu tellimiseks! Tallinlasena saad toitu tellida suurematest poekettidest, kuid tartlasena on ainus võimalus FreshGO.

5. Nädalamenüü! Mõtle valmis enda peas või kirjuta paberile kolm-neli varianti hommiku-, lõuna ning õhtusöögist. Kindlasti võta lõunasöök tööle kaasa! Tavaliselt ma teen toitu kaheks päevaks ning eelmise õhtu söögi pakin kaasa järgmiseks päevaks lõunasöögiks.

6. Väldi valmistoidu ja kohvi ostmist kohvikutest ja tanklatest! Tekita omale hommikul aega, et juua kohvi kodus või tee peale kaasa tegemiseks ning tekita omale harjumus toitu ise teha.. Iga kord, kui tahaksid osta topsikohvi, siis tea, et üks tops kohvi maksab umbes sama palju, kui terve pakk kohvi! Ja kui palju see tops loodust reostab! Seega tee kohv kaasa ja säästa enda raha, närve (järjekorras seismise eest) ning loodust! Kui sa tõesti ei suuda kohvi kodus teha, siis kanna vähemalt termost kaasas. Väga lihtne on võta tee pealt väike saiake või burger, aga palju mõnusam on süüa enne autosõitu ise valmistatud salatit või muud kerget einet.

7. Viimasena tooksin välja oma lemmik ja kõige armsama hack-i! Käige oma vanematel ja vanavanematel külas, aidake neil puid tuppa tuua, tapeeti vahetada ja suitsuanduril patareisid vahetada. Ei, tegemist pole vastusoovi kohaga, vaid ligimese aitamisega. Viige neile kodus küpsetatud kaneelikukleid või kohupiimakooki ka! Hea emotsioon on ka vastusoov. Iga kord lahkun mina oma vanavanemate juurest täis kõhu (ikka nii täis, et retuusid tuleb jalga panna või püksinööp lahti teha) ning kotitäie hoidistega :)!


Kuidas meeldis tänane postitus? Andke kommentaarides teada ka oma nippidest-trikkidest!
Share:

2 kommentaari :

  1. Minu kõige suurem nipp on kulude üleskirjutamine. Alati, kui viitsin kulusid üles kirjutada, hakkab raha üle jääma :)

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jaa, see on ka kindlasti väga oluline! Saab kohe aru, kus on kõige suuremad kulukohad :).

      Kustuta

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes